programul Festivalului Culturii Vlascene 2013

  1. IZVOARELE – RASUCENI,STANESTI – 6 NOV.
  2. GHIMPATI –  LETCA NOUA – 7 NOV.(ora 12,00)
  3. GOSTINU –  REMUS, OINACU, FRATESTI – 14 NOV.
  4. STOENESTI – FLORESTI, PALANCA – 15 NOV. (ora 10,00)
  5. VARASTI -18 NOV.
  6. BANEASA –  PIETRELE,GREACA -19 NOV.
  7. TRESTIENI –  COSOBA – 20 NOV.
  8. CALUGARENI –  HULUBESTI – 21 NOV.
  9. COMANA –  GRADISTEA, FALASTOACA, VLAD TEPES – 22 NOV.
  10. MALU –  VEDEA – 25 NOV.(ora 11,00)

“FESTIVALUL CULTURII VLĂSCENE“ ediţia. a V-a 14 octombrie – 22 noiembrie Giurgiu, 2013

 

 

 

“FESTIVALUL CULTURII VLĂSCENE“

ediţia. a V-a 14 octombrie – 22 noiembrie Giurgiu, 2013

REGULAMENT

 

ORGANIZATORI

Consiliul Judeţean Giurgiu prin Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Giurgiu, organizează în perioada 14 octombrie – 22 noiembrie 2013 ediţia a V- a „Festivalului Culturii Vlăscene”.

  SCOPUL

Festivalul Comori Vlăscene îşi propune cunoaşterea, păstrarea şi promovarea tradiţiilor şi valorilor culturale din judeţul Giurgiu, prin revitalizarea şi valorificarea activităţii cultural-artistice, având ca obiectiv prioritar dezvoltarea interesului şi gustului pentru artă, descoperirea, afirmarea şi stimularea de noi talente interpretative.

 PARTICIPAREA

         Sunt invitaţi să participe reprezentanţi din toate localităţile judeţului Giurgiu, indiferent de vârstă şi de instituţia culturală în cadrul căreia îşi desfăşoară activitatea.

DESFĂŞURAREA

Festivalul Culturii Vlăscene se va desfăşura sub formă de spectacole, expoziţii şi demonstraţii practice pe următoarele categorii:

  1. Arte muzicale
    • Muzică populară (solişti, rapsozi, ansambluri)
    • Muzică uşoară
    • Muzică folk
    • Muzică de factură cultă, muzică bisericească
  2. Arte coregrafice
    • dans popular
    • modern şi sportiv
    • jocuri muzicale
  3. Arte plastice
    • Pictură, sculptură, modelaj, artă fotografică, film
    • Meşteşuguri populare
  4. Arte literare
    • Teatru
    • Recitare
    • Montaj literar
    • Creaţie literară
    • Culegere folclor literar
  1. Arte culinare tradiţionale

Festivalul se va desfăşura în următoarele centre :

  1. 1.   Malu (Slobozia, Vedea, Găujani),
    1. Stăneşti (Gogoşari, Putineiu),
    2. Izvoarele ( Răsuceni, Toporu),
    3. Letca Nouă (Schitu, Ghimpaţi),
    4. Clejani (Bucşani, Crevedia, Vânătorii Mici),
    5. Roata de Jos (Mârşa)
    6. Bolintin Vale (Grădinari, Ogrezeni, Buturugeni, Trestieni, Bolintin Deal),
  2. 8.   Găiseni (Floreşti, Stoieneşti, Ulmi, Cosoba, Joiţa),

9.Oinacu (Frăteşti, Gostinu, Daia),

  1.  Călugăreni (Adunaţii Copăceni),
  2.  Comana (Mihai Bravu, Gostinari),
  3.  Valea Dragului (Vărăşti, Herăşti),
  4.  Prundu (Băneasa, Greaca, Hotarele,)

Înscrierea se va face pe baza fişei de participare ce va fi expediată pe adresa Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Giurgiu, str. Mircea cel Bătrân, Nr. 40, tel/fax 0246 215 240 sau e-mail : traditiigiurgiu@yahoo.ro.

Datele de desfăşurare ale festivalului vor fi stabilite de fiecare centru in parte, de comun acord cu participanţii din celelalte localitati si vor fi comunicate până la data de 9 octombrie 2013, pentru a se putea realiza graficul de deplasare al referenţilor C.J.C.P.C.T.

Toţi participanţii vor primi diplome de participare din partea CJCPCT Giurgiu.

Din fiecare centru vor fi selectate cele mai bune colective artistice ce vor susţine la Giurgiu un spectacol în data de  30 noiembrie 2013.

 

 

Manager,

prof. Carmen Mihaela Peţanca